
SN74LV14ATPWRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Mfr.Part #:
SN74LV14ATPWRQ1
Description:
Logic Gates, Inverters TSSOP-14 SMD/SMT Buffer, Inverter, Schmitt Trigger LV-A Low Level Output Current:12 mA High Level Output Current:-12 mA Logic Level - Low:0.75 V to 1.5 V Logic Level - High:1.75 V to 3.5 V
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Turn-On Delay Time | 20.4 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Propagation Delay | 10.6 ns |
| High Level Output Current | -12 mA |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Gates | 6 |
| Logic Family | LV-A |
| Logic Level - Low | 0.75 V to 1.5 V |
| Logic Level - High | 1.75 V to 3.5 V |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.49891
Ext.Price$0.49891
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.49891 | $0.49891 |
| 10 | $0.48566 | $4.85660 |
| 25 | $0.48136 | $12.03400 |
| 50 | $0.47710 | $23.85500 |
| 100 | $0.47288 | $47.28800 |
